niemowlak bawi się zabawkami

5+ najlepsze zabawki dla niemowląt

Jakie są najlepsze zabawki dla niemowląt? To pytanie zadaje sobie większość mam i osób, które muszą kupić coś odpowiedniego dla maluch na prezent. Na szczęście wybór zabawki nie jest takim karkołomnym wyzwaniem, jak w pierwszej chwili może się wydawać. Przede wszystkim zachowaj spokój. On Cię uratuje. W tym wpisie pragniemy przedstawić Ci bezpieczne zabawki, które spodobają się zarówno niemowlęciu, jak i jego mamie.

Jakie są najlepsze zabawki dla niemowląt?

Takie, które gwarantują świetną zabawę i zajęcie dla małych rączek. Niemowlaki z jednej strony bardzo szybko się nudzą, a z drugiej ciągle potrzebują nowych wrażeń. Interesuje je otaczający je świat. Wybranie zabawki dla niemowląt jest o tyle trudne, że dla dzieci w tym wieku priorytetem jest bliskość z mamą oraz poczucie bezpieczeństwa. Nowo narodzone dziecko zupełnie inaczej patrzy na świat niż Ty.

Równie ważne dla takiego dziecka jest to, żeby miało suchą pieluszkę i mogło się wyspać. Zaraz potem jedzenie. Czy to oznacza, że kupowanie jakiejkolwiek zabawki dla niemowlaka całkowicie mija się z celem? Nie do końca. Dzieci w tym wieku również mają inne potrzeby poza wcześniej wymienionymi.

To samo dotyczy ich zainteresowań. Znowu tym sposobem wracamy do palącego pytania. Jaką zabawkę wybrać dla niemowlaka, aby okazała się strzałem w dziesiątkę? Serdecznie polecamy Ci zabawki dopasowane do wieku i etapu rozwoju dziecka. Pamiętaj również o ich bezpieczeństwie. Dobre zabawki dla najmłodszych dzieci, to takie, które zostały wyprodukowane z bezpiecznych materiałów.

Warto zwrócić uwagę też na to, czy posiadają one wymagane prawem certyfikaty bezpieczeństwa. Wtedy dziecko może mieć naprawdę sporo zabawy. Uczy się nowych rzeczy. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie listę zabawek, z których ucieszą się zarówno niemowlęta, jak i ich rodzice. Podpowiemy Ci również, jak wybrać zabawki, aby spełniały wszystkie wyżej wymienione kryteria.

Zabawki sensoryczne

Ogólnie rzecz biorąc, zabawki dla dzieci, dzielą się na kilka rodzajów. Same ich nazwy mogą u Ciebie wywołać lekkie poddenerwowanie. Spokojnie! Ich znaczenie nie dla każdego jest oczywiste. Prawda jest taka, że tylko rodzice doskonale orientują się w kategoriach zabawek i potrafią je od siebie odróżnić praktycznie z zamkniętymi oczami.

Czym wobec tego są zabawki sensoryczne? Są to najlepsze zabawki, jeżeli chodzi o prawidłowy rozwój dziecka oraz jego integrację sensoryczną. W tym wieku dziecku lepiej ograniczać bodźce słuchowe. Odpowiedniejsze będą takie zabawki, które oddziałują na zmysł dotyku dziecka. Mamy tutaj na myśli na przykład pluszowe misie.

Piszczące zabawki zostaw dla starszego niemowlaka. Zabawki sensoryczne mają to do siebie, że pozwalają maluszkowi doświadczać różnego rodzaju faktur, materiałów, struktur dźwięków, czy odgłosów. Przykładem zabawki sensorycznej jest żyrafka sophie. Gdy tylko ją zobaczysz, to pewnie przyznasz nam rację, że prezentuje się ona naprawdę czarująco. To wręcz idealna pierwsza zabawka, która ucieszy każdego malucha. Nawet jeżeli jest to maluch przewracający się z plecków na brzuszek i spędzający w takiej pozycji wiele czasu.

Zabawki sensoryczne mają różnorodne faktury i najczęściej występują w kontrastowych kolorach, aby zwrócić uwagę dziecka. Tego rodzaju zabawki charakteryzują się tym, że są estetyczne, funkcjonalne, bezpieczne i mają bardzo wysoką jakość wykonania.

Często te zabawki dla niemowląt mają również w sobie kolorowe światełka. W tej kategorii znajdziesz między innymi grzechotki, gryzaki, pluszowe misie, drewniane zabawki, czy kolorowe zabawki, książeczki kontrastowe. Te ostatnie mają w sobie również kolorowe obrazki, które z pewnością wzbudzą zainteresowane u najmłodszych dzieci. Będą stymulowały również ich zmysł wzroku i ogólny rozwój.

A może lepiej się sprawdzi mata edukacyjna?

Na pewno to też nie jest zły pomysł. Zaliczamy ją do kategorii zabawki edukacyjne. Jednak jest na tyle ważna i wszechstronna, że postawiliśmy poświęcić jej oddzielny punkt. Co to takiego ta mata edukacyjna? Bez wątpienia jest to taka zabawka, którą powinien mieć dosłownie każdy maluch.

Nawet już od pierwszego miesiąca życia. W czym tkwi jej fenomen? Jest idealna do nauki chwytania przez dziecko różnych przedmiotów i do rozwijania małej motoryki. Mata pozwala dziecku na ruch fizyczny. Jak pewnie doskonale się orientujesz ludzkie mięśnie potrzebują stymulacji dosłownie w każdym wieku. Wtedy całe ciało dziecka może normalnie i prawidłowo funkcjonować.

Warto zwrócić uwagę na to, że dziecko w ciągu pierwszego roku życia bardzo się zmienia. Zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Na samym początku jest noworodkiem, który tylko przewraca się w łóżeczku. Natomiast po paru miesiącach życia staje się dzieckiem, które samodzielnie stoi. Niektóre dzieci w tym wieku próbują już same chodzić. Jak wygląda mata edukacyjna? Jest to standardowa mata wykonana z bezpiecznych dla malucha materiałów. Na niej znajdują się różnego rodzaju zabawki. Mogą to być na przykład pałąki, gryzaki, czy grzechotki. Szeleszczą, brzęczą i wydają inne odgłosy. Wszystko po to, aby zachęcić malucha do poruszania się i ćwiczenia mięśni.

Zabawki edukacyjne dla niemowlaka

W tej kategorii znajdziesz między innymi różnego rodzaju karuzele. To jedne z pierwszym zabawek, jakie rodzice i znajomi kupują nowo narodzonemu dziecku. Karuzele pomagają się maleństwu zrelaksować i wspomagają rozwój jego koordynacji wzrokowo- ruchowej. Do tej kategorii możemy z powodzeniem zaliczyć również zawieszki, spiralki, czy zabawki kontrastowe. Mogą to być również kontrastowe książeczki. Oczywiście nie są to jeszcze wszystkie dostępne w sklepach zabawki edukacyjne dla niemowlaka.

Zabawki interaktywne dla niemowlaka

Zabawki interaktywne dla niemowlaka pomagają wspierać jego rozwój i uczą nowych rzeczy. Ich zaletą jest łatwość utrzymania w czystości. Zazwyczaj są produkowane z plastiku albo z drewna. Dobrze się sprawdzą nawet dla półrocznego dziecka. Cechą wyróżniającą tego typu zabawek jest to, że są kolorowe i często angażują wszystkie zmysły. Najczęściej są to piszczące i wydające inne dźwięki zabawki.

Pluszowe misie dla nowo narodzonego dziecka

Misie sprawdzą się dla każdego malucha niezależnie od jego wieku. Wzbudzają poczucie bezpieczeństwa i są urocze. Dziecko będzie się mogło bawić taką zabawką przez dłuższy czas. Misie działają uspokajająco na dzieci i pomagają im zasnąć.

Podsumowanie

Które z tych zabawek wzbudziły Twoje największe zainteresowanie? Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu już o wiele lepiej orientujesz się w rodzajach zabawek dla niemowlaka. Życzymy Ci zakupu jak najbardziej dopasowanego do preferencji dziecka prezentu.